najlepsza turystyczna kuchenka gazowa

Najlepsza kuchenka gazowa turystyczna – MEVA Spider Pro


Szukasz dla siebie idealnej kuchenki turystycznej gazowej? Takiej, która będzie lekka, poręczna, wygodna w użytkowaniu, będzie zajmowała mało miejsca po spakowaniu, a przede wszystkim będzie bezpieczna? Też staliśmy kiedyś przed tym dylematem, a Internet skutecznie utrudniał nam odgadnięcie jaka kuchenka gazowa turystyczna jest najlepsza.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak udało nam się znaleźć najlepszy sprzęt na miarę naszych potrzeb, ten artykuł jest dla Ciebie.

Nasza historia

Przez długi czas razem z Piotrem szukaliśmy dla siebie kuchenki gazowej idealnej, którą będziemy mogli chętnie zabierać na nasze outdoorowe przygody. Testowaliśmy wiele rodzajów, przy okazji

wyjazdu ze znajomymi każdy miał inną maszynę do podgrzewania jedzenia. Przeżyliśmy modele „w walizce” czy malutkie palniki służące do montowania bezpośrednio na butli z gazem.

Jednak żadna z tych kuchenek turystycznych nie spełniała naszych wymagań, do czasu aż nie znaleźliśmy gdzieś w Internecie modelu Spider Pro, od producenta zza naszej południowo-zachodniej granicy.

Składana podstawa kuchenki turystycznej

składana turystyczna kuchenka gazowa
Składana turystyczna kuchenka gazowa

Czeska kuchenka gazowa jest pierwszym tego typu urządzeniem z jakim mam do czynienia. Palnik jest tutaj umieszczony na specjalnych nóżkach, które tworzą trójnóg, na którym bez problemu

możesz ustawić nawet większe (albo cięższe) naczynie i konstrukcja dalej będzie stabilna.

Nóżki w kuchence MEVA Spider Pro składają się na płasko, dzięki czemu palnik nie zajmuje dużo miejsca podczas przenoszenia.

Oczywiście, mamy tutaj do czynienia z konfiguracją jednopalnikową. Dla nas – praktycznie zawsze podróżujemy tylko we dwójkę – jeden palnik w zupełności wystarcza. Jeśli Twoja rodzina, czy ekipa z którą biwakujesz jest większa, może okazać się, że jeden palnik to stanowczo za mało.

Jednak, jeśli twoim priorytetem jest podróżowanie na lekko, waga jednej jednopalnikowej kuchenki, to jest ok 220g plus butla na pewno zrekompensuje Ci dłuższy czas oczekiwania na ciepłe jedzonko.

Wolnostojąca konstrukcja

Jak już się pewnie domyślasz, gaz do kuchenki jest doprowadzany za pomocą wężyka. Dzięki temu możesz do niej przykręcić – za pomocą standardowego gwintu 7/16 – wszystkie wielkości kartuszy gazowych, nie martwiąc się, o to, że Twoja konfiguracja staje się coraz wyższa, a przez to bardziej niebezpieczna.

Przy użyciu wężyka możesz osiągnąć jeszcze jedną korzyść. Kartusz z gazem może zostać umieszczony zaworem w dół, co skutecznie pomaga przy pracy kuchenki w niższych temperaturach oraz na większych wysokościach. To sprawia, że kuchenka gazowa turystyczna MEVA Spider Pro jest praktycznie bezawaryjna.

Piezo zapalnik

Turystyczna kuchenka gazowa MEVA Spider Pro
Turystyczna kuchenka gazowa MEVA Spider Pro

Kuchenka, którą razem z Piotrem wybraliśmy jako nasz no. 1 jest wyposażona w piezo zapalnik. Dzięki temu, że palnik da się uruchomić guzikiem, zamiast samemu podpalać go za pomocą np. zapalniczki wrażenia z użytkowania są dużo bardziej komfortowe.

Ułatwia to też uruchomienie kuchenki w trudnych warunkach, czy przy intensywnym wietrze.

Podgrzewacz gazu

Kuchenka gazowa turystyczna musi być wygodna dla użytkownika. Bez względu na to czy Jesteś ekstremalnym turystą podróżującym po górskich szczytach, czy raczej preferujesz spokojny wypoczynek na polu biwakowym niedaleko od cywilizacji, przygotowywanie jedzenia w terenie powinno być dla Ciebie jedną z nadrzędnych kwestii.

Kuchenka, o której jest ten artykuł, jest wyposażona w system wstępnego podgrzewania gazu. Specjalny wężyk odchodzi od miejsca, w którym gaz jest dostarczany do palnika, przechodzi tuż nad powierzchnią, gdzie grzeje się kuchenka i wraca. Dzięki temu gaz jest wstępnie ogrzewany.

Pozwala to na łatwiejsze używanie gadżetu, co może być dla Ciebie szczególnie istotne, jeśli jesteś ekstremalnym turystą ?

Podsumowanie

Narzędzie, które pozwoli Ci przygotować ciepły posiłek w terenie jest jednym z najbardziej istotnych elementów ekwipunku biwakowicza. Na pewno dobrze znasz swoje osobiste potrzeby i łatwo możesz ocenić czy kuchenka gazowa turystyczna MEVA Spider Pro jest dla Ciebie odpowiednia. Nam już od ponad roku sprawdza się idealnie i nie wyobrażamy sobie zamienić jej na żadną inną.

 

Kuchenkę, o której mowa w artykule możecie kupić na allegro pod linkiem: https://allegro.pl/oferta/kuchenka-turystyczna-meva-spider-pro

Jeden komentarz do “Najlepsza kuchenka gazowa turystyczna – MEVA Spider Pro

  1. Czy kuchenka działa że wszystkimi kartuszami , mi nie działa z Elico, tak jakby ten trzpień jest za mały, nie wciska dynksa w butli i gaz nie leci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę