jezioro

Co zabrać na biwak? Praktyczna checklista przydatnych akcesoriów na biwak do pobrania.

Spędzanie wakacji na łonie natury w zastraszającym tempie zdobywa popularność. W ostatnich latach coraz więcej osób można spotkać na szlakach oraz polach namiotowych. Wyjeżdżając z dala od cywilizacji jesteśmy jednak skazani na siebie. Co zabrać na biwak? Jak się przygotować?

Od tych czynników będzie zależeć jak komfortowy będzie nasz urlop. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczną listę gadżetów i akcesoriów, które warto zabrać ze sobą na biwak. Czytaj dalej, aby pobrać DARMOWĄ checklistę z najbardziej przydatnymi akcesoriami na biwak.

Co zabieramy na biwak? Od czego to zależy?

Oczywistym jest, że akcesoria na biwak będą się różnić w zależności od rodzaju i długości wyjazdu, który planujemy. Inaczej trzeba się przygotować na kilkudniowy wyjazd z plecakiem z dala od cywilizacji, a inaczej na dłuższą podróż na zorganizowane pole namiotowe z dostępem do podstawowych mediów.

Podstawowe akcesoria na biwak – rzeczy do spania

Podstawowymi rzeczami, które zabiera ze sobą praktycznie każdy turysta to namiot, karimata i śpiwór. Są to najbardziej podstawowe z podstawowych akcesoriów na biwak jakie należy ze sobą zabrać. Jednakże to od tych rzeczy zależeć będzie komfort naszego wyjazdu. Niewłaściwy śpiwór czy namiot mogą już pierwszego dnia biwaku przekreślić szanse na wygodę w nocy, bez czego nie będziemy mieć energii na zabawę w ciągu dnia.

Jak wybrać namiot na biwak?

Namiot jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy słysząc pytanie: co zabrać na biwak? Wybór namiotu jest skomplikowanym zadaniem, a na rynku istnieją dziesiątki modeli. Namioty można podzielić ze względu na ilość miejsc w środku. Najpopularniejsze są namioty dwu- i cztero-osobowe, jednak można znaleźć nawet takie dla ośmiu osób. Od wielkości namiotu oczywiście zależy również cena.

Z doświadczenia wiem, że pojemność podawana przez producenta jest mniejsza, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. To znaczy, do namiotu dwuosobowego zmieszczą się tylko dwie standardowe karimaty i absolutnie nic więcej. Dlatego jeśli planujemy przechowywać plecak wewnątrz namiotu najlepiej jest doliczyć dla niego dodatkowe miejsce. Osobiście używamy namiotu trzy-osobowego na naszą dwójkę + dwa duże plecaki i taki układ sprawdza nam się idealnie.

Dodatkowo warto rozważyć zakup namiotu z przedsionkiem. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcemy przechowywać w miejscu, w którym śpimy, butów po całym dniu marszu ? Można tam też przechowywać inne rzeczy, których nie chcemy trzymać w naszej mobilnej sypialni.

Karimata i śpiwór – podręczny zestaw każdego biwakowicza

Śpiwór to jeden z najważniejszych przedmiotów pod namiotem. Zapewnia ochronę przed wiatrem i zimnem, a także pozwala na komfortowe spanie w namiocie. Jeśli planujesz używać śpiwora tylko okazjonalnie, głównie latem wystarczy ci niedrogi letni model z Decathlonu.

Jednak nie można położyć śpiwora bezpośrednio na podłodze. Potrzebna jest jeszcze karimata. Większość karimat dla biwakowiczów amatorów jest całkiem podobna. Jedyne na co trzeba tak właściwie zwrócić uwagę, to grubość naszej maty. Na grubszych matach komfort spania będzie większy, ale są one również odpowiednio droższe. Istnieją alternatywy do karimaty, takie jak materace dmuchane oraz materace samopompujące.

Ostatnim elementem zestawu do spania pod namiotem może być opcjonalna poduszka do spania. Jeśli staramy się ciąć koszty, zwykła poduszka zabrana z domu sprawdzi się jak najbardziej dobrze. Dla bardziej zapalonych outdoorowców poleca się inwestycje w specjalną nadmuchiwaną poduszkę.

Jedzenie pod namiot – praktyczne porady

Mamy już gdzie spać, teraz przydałoby się coś zjeść. Oczywiście przy krótkich wypadach można się ograniczyć do prostego jedzenia, jak kanapki z pasztetem, ale wiadomo że zawsze dobrze zjeść coś ciepłego po ciężkim dniu. Ognisko ma niezaprzeczalny urok, ale w większości przypadków wolno je rozpalać jedynie w wyznaczonych miejscach. Dlatego warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną.

Turystyczna kuchenka gazowa to must have na biwaku

kuchenka turystyczna gazowa
Kuchenka turystyczna gazowa

Podstawowym akcesorium do przygotowywania ciepłych posiłków na biwaku będzie oczywiście kuchenka turystyczna. Istnieje wiele rodzajów kuchenek, a jeszcze więcej modeli. Dla uproszczenia powiedzmy sobie, że najbardziej popularne są kuchenki turystyczne gazowe.

Na blogu mamy recenzje kuchenki, której sami używamy. Serdecznie zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu. Z niego dowiesz się nieco więcej o naszej ulubionej kuchence turystycznej.

Do najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o kuchenkach turystycznych gazowych jest fakt, że są one zasilane za pomocą kartuszy gazowych. Należy pamiętać, żeby dobrać wielkość kartuszy do długości naszego wyjazdu oraz do tego, jak często będziemy coś gotować na kuchence.

Naczynia na biwak

Oczywiście trzeba też być przygotowanym w czym przygotować ciepły posiłek oraz na czym go zjeść. Podstawowymi rzeczami, które naszym zdaniem są niezbędne to: garnek do gotowania, kubek,  miska (najlepiej plastikowa) oraz łyżka i widelec. Oczywiście, jeśli mamy możliwość można rozbudować ten zestaw o dodatkowe elementy, takie jak talerze czy czajnik. Chociaż szczerze przyznam, że do tej pory nie zdarzyło mi się przygotowywać czegoś, czego nie da się zjeść z miski lub z ręki ? Jednak jeśli mamy dużo wolnego miejsca i nie musimy się martwić o wagę ekwipunku, warto ułatwić sobie życie.

Zdecydowanie polecamy plastikowe naczynia. Zajmują one tyle samo miejsca co klasyczne, ale są dużo lżejsze i nie trzeba się martwic o to, że się potłuką. Dla mniej zaawansowanych biwakowiczów wystarczą sztućce z domowej zastawy, czy zwykły kubek termiczny.

Rzeczy osobiste i higiena na biwaku

Kolejny bardzo ważny element biwakowania, któremu często nie poświęcamy odpowiednio dużo uwagi. Oczywiście podstawową sprawą są dokumenty tożsamości i inne niezbędne przedmioty osobiste. Najlepiej przenosić je w wodoodpornym woreczku, żeby nie kusić losu. Nie chcemy chyba zniszczyć dowodu osobistego czy prawa jazdy.

Jeśli przyjmujesz jakieś leki regularnie KONIECZNIE zabierz je ze sobą i pamiętaj, o zabraniu wystarczającej ilości. Dodatkowo, warto zabrać ze sobą jakieś leki przeciwbólowe czy leki na biegunkę. Nigdy nie wiadomo co się może przydać.

Apteczka z podstawowym wyposażeniem jest kolejną niezbędną rzeczą. Plasterki, gaza, koc NRC to podstawowe wyposażenie apteczki. Planujemy napisać na ten temat artykuł, być może niedługo pojawi się on na blogu.

Jeśli będziemy biwakować „w cywilizowanych warunkach” i będziemy mieć dostęp do sanitariatów, sprawa jest prosta. Można zabrać ze sobą standardowe przybory toaletowe, jednak przy biwakowaniu na dziko temat się trochę komplikuje. Jeśli nie mamy specjalnego prysznica turystycznego należy nastawić się na prysznic w misce czy – jeśli jest taka możliwość – w jakimś zbiorniku wodnym. Osobiście polecamy mokre chusteczki i płyn antybakteryjny do rąk. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w spray na komary. Podziękujecie później ?

Czy warto inwestować w akcesoria do biwakowania?

Profesjonalne naczynia kempingowe lub inne akcesoria mogą ułatwić życie, czy przechowywanie, ale trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto inwestować pieniądze w profesjonalne akcesoria? Odpowiedź to jak zawsze, to zależy ? Każdy musi samodzielnie ocenić ile pieniędzy chce zainwestować w sprzęt biwakowy. Dla jednych niezbędne akcesoria, dla innych zupełnie nie znajdą zastosowania.

Od siebie mogę tylko doradzić jedno: po pierwszym wyjeździe w teren z rzeczami „z domu” bardzo łatwo będzie Ci ocenić, jakich konkretnie rzeczy brakowało Ci podczas wyjazdu i co warto dokupić. Z tą myślą zostawię Cię dzisiaj. Sam / sama na pewno najlepiej wiesz, co konkretnie będzie Ci potrzebne podczas biwaku. A jeśli dalej nie wiesz dokładnie co zabrać na biwak zapraszam Cię do pobrania DARMOWEJ checklisty z najbardziej przydatnymi akcesoriami na biwak.

Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana zachęcam Cię do odwiedzenia naszego Instagrama! Znajdziesz tam dodatkowe ciekawostki, porady związane z biwakowaniem oraz wiele innych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę